سر و کار داشتن با استفاده از DRM و کتابهای درسی


تونی ماکسری در مورد DRM و انتشار کتاب الکترونیکی بحث می کند.

من در حال حاضر در حال تکمیل یک پروژه مشتری هستم – سیستم مدیریت یادگیری Moodle (LMS) با میزبانی سفارشی با حدود 50 ماژول آموزش الکترونیکی که قبلاً توسعه داده ایم. این دوره براساس كتابهای درسی متعلق به مشتری است كه حدود 10 سال پیش تولید شده اند و قالب الکترونیكی موجود ندارند. مشتری می خواست كه كتابهای درسی بصورت آنلاین و مربوط به آموزش الكترونیكی باشد ، بنابراین اولین قسمت این فرایند تبدیل آنها به یك قالب قابل ویرایش ، مانند MS Word بود.

با اسکن کتابهای درسی با استفاده از OCR و سپس ویرایش آنها برای اصلاح اشکال در قالب و طرح ، این مسئله قابل حل است. کار بعدی تلاش برای تصمیم گیری در مورد چگونگی عرضه آنها برای فروش و توزیع بود. مشتری به عنوان یک مالک محتوا ، قابل درک است که به کپی برداری غیرقانونی ، توزیع یا نقض حق نسخه برداری و همچنین تمایل به در دسترس قرار دادن مطالب در چندین سیستم عامل و دستگاه اشتغال دارد.

متأسفانه ، به نظر نمی رسد که روش معتبری برای توزیع کتاب های درسی وجود داشته باشد که از ضبط یا کپی کردن مطالب جلوگیری کند. تنها کاری که می توان انجام داد کاهش احتمال وقوع این اتفاق است و در مورد مشتری من ، تخصصی بودن محتوا احتمال کپی غیرقانونی را نیز کاهش می دهد.

مدیریت حقوق دیجیتال (DRM) تلاشی است برای جلوگیری از کپی ، ذخیره و چاپ اسناد (و همچنین جلوگیری از کپی کردن برای رسانه های دیگر) ، اما حتی جستجوی سریع در اینترنت وجود نرم افزار منبع باز و تجاری را نشان می دهد در حذف انواع مختلف DRM.

من همچنین یک کاربر DRM هستم ، زیرا در حال حاضر سیستم اختصاصی خود را با اشتراک می فروشیم. برای DRM خود ، ما یک سرور مجوز مبتنی بر وب ایجاد کرده ایم که به صورت خودکار نسخه آزمایشی بارگیری شده نرم افزار را به نسخه کامل قفل شده در این رایانه تبدیل می کند و به توسعه دهندگان این امکان را می دهد تا با اجرای نرم افزار بر روی رایانه دیگر ، به راحتی مجوز را منتقل کنند.

این روش برای بازی ها و ابزارهای توسعه مورد استفاده قرار می گیرد و نسبتاً ایمن است زیرا برای تعامل با سرور یا محتوای مجوز دهنده به نرم افزار رایانه کاربر متکی است. این روش همچنین توسط اکثر ارائه دهندگان با استفاده از DRM برای کتابها و اسناد استفاده می شود. مهم است که درک کنیم این نوع DRM قابل شکست است. مروری سریع بر روی هر سایت ردیاب تورنت ، آخرین کتابهای الکترونیکی منتشر شده با حذف DRM را نشان می دهد.

ترجیح داده می شود اگر فقط یک نوع DRM برای کتابهای الکترونیکی وجود داشته باشد که روی همه دستگاه های ممکن کار می کند ، اما متأسفانه انواع مختلف DRM برای خوانندگان کتاب های الکترونیکی ، تبلت ها ، لپ تاپ ها و رایانه ها استفاده می شود و این معمولاً به این معنی است که شما در یک دستگاه و فروشگاه خاص قفل شده است. ادوبی ، بارنز و نوبل ، آمازون و اپل این روش را ارائه می دهند و به شما اعتماد می کنند تا نرم افزار خاصی را برای بارگیری و مشاهده کتاب یا جاسازی آن در خوانندگان الکترونیکی خاص نصب کنید.

اگر در حال حاضر DRM را نادیده بگیریم ، راه حلی برای قالب کتابهای درسی منتشر شده آنلاین وجود دارد.

  • قالب HTML آسانترین اتصال از طریق یادگیری الکترونیکی موجود است ، اما امنیت ذاتی را فراهم نمی کند و فقط کاربران ثبت نام شده و ثبت شده LMS مشتری می توانند به آن دسترسی داشته باشند. همچنین می توان آن را در هر دستگاهی با مرورگر اینترنت خواند.
  • قالب Adobe PDF می تواند از کپی آسان متن و جلوگیری از قفل شدن پرونده ها با رمز عبور جلوگیری کند ، اما فایل ها می توانند کرک شوند و شما واقعاً نمی توانید از ذخیره فایل جلوگیری کنید. همچنین به نصب نرم افزار Adobe Reading بر روی خواننده شما متکی است.
  • ePub یک قالب متن باز است که بیشترین سود را برای خواننده فراهم می کند. تقریباً همه دستگاه ها می توانند این قالب را بخوانند ، به جز Kindle ، که کتابهای ePub باید به قالب ZIP تبدیل شوند. با این حال ، تعدادی مبدل رایگان وجود دارد. جدیدترین Kindle همچنین می تواند اسناد PDF و HTML را بخواند ، اما Kindles قبلی این کار را نمی کند. ePub یک قالب متنی قابل استفاده مجدد است ، مشابه HTML قطع شده.

قالبهای بسیار دیگری نیز وجود دارد ، اما سه موردی که ذکر کردم رایج ترین آنها هستند.

بازگشت به DRM: لازم به یادآوری است که حتی کتابهای فیزیکی نیز با استفاده از همان روشی که کتابهای درسی فعلی به قالب الکترونیکی تبدیل می کنند ، امروزه قابل کپی هستند. در واقع ، این فقط زمان و انگیزه است و تنها غرامت اسکن وب برای کپی غیرقانونی است (سایت های ردیابی تورنت شروع خوبی خواهد بود) و تلاش برای اجرای حق چاپ. این کار چندین بار توسط اکثر بازیکنان بزرگ فقط با موفقیت ناچیز امتحان شده است و بسیار گران و بحث برانگیز است.

HTML رمزگذاری نمی شود ، اما شما می توانید دسترسی به کتابهای درسی را فقط به کاربران ثبت نام شده LMS محدود کنید. برای جلوگیری از کپی و چسباندن و حذف آسان منوها می توان از برخی ترفندهای HTML مانند پرونده های شفاف GIF استفاده کرد ، اما از آنجا که متن HTML در مرورگر بارگیری می شود ، روش های مختلفی برای گرفتن مطالب وجود دارد. با این وجود ، یک مسیر ممیزی واضح برای دسترسی به صفحات دستی وجود دارد ، بنابراین کاربری که کل کتابچه را در یک نمایش مشاهده می کند ، مشکوک تلقی شود. مزیت دیگر HTML قابلیت جاسازی صدا / فیلم ، انیمیشن و شبیه سازی است.

Adobe برای جلوگیری از کپی و چاپ متن محافظت شده با رمز عبور که توسط سایر خوانندگان PDF یا توسط نرم افزار حذف DRM قابل عبور است ، راه حل های مختلفی ارائه می دهد. سرور محتوای Adobe یک راه حل گران قیمت است (تقریباً 6500 دلار) ، برای داشتن Adobe Reader یا نرم افزار به کاربر متکی است و فقط از قالب های PDF و ePub استفاده می کند. همچنین قابل بحث است که محافظت موثرتری از کپی را ایجاد می کند.

بسیاری از ناشران ، از جمله Adobe ، از قالب ePub استفاده می کنند ، اما همه DRM مخصوص خود را دارند ، بنابراین می توانید کتابهای الکترونیکی ePub را برای خواندن در یک دستگاه ، اما نه دستگاه دیگر ، پیدا کنید.

DRM سعی می کند از مالکیت معنوی محافظت کند ، اما با محدود کردن دسترسی به برخی از دستگاه ها و گاهی اوقات به تعداد محدودی از آنها یا استفاده از تأیید آنلاین ، کاربر نهایی را از استفاده آسان از کتاب درسی محدود می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *